Teckning

Tillkännager de 21: a årliga vinnare av Pastel 100

Tillkännager de 21: a årliga vinnare av Pastel 100



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tack till våra jurister i expertkategorier som hjälpte oss att välja årets vinnare:

Landskap + interiör: W. Truman Hosner
Stående + figur: Cuong Nguyen
Still Life + Floral: Kathy Hildebrandt
Djur + djurliv: Yael Maimon
Sammanfattning + icke-mål: Colette Odya Smith

Vi vill också ta chansen att tacka vårpris sponsorerJack Richeson and Company, Terry Ludwig, Great American, Holbein, PanPastels och UART—Vem har återigen tillhandahållit fantastiska materiella priser för våra vinnare.

TOPP 5 vinnare av Grand Prize:

Grundare av Pastel Journal Grundare till minne av Maggie Price
Aline Ordman

Pastel Journal Award of Excellence
Bre Barnett Crowell

Ruth Richeson Pastel GOLD Award
Norbert Nagel

Richeson Pastel SILVER Award
Jian Wu

Richeson Pastel BRONZE Award
Jerzy Moscicki

Kategori Vinnare:

Vinnare av landskapsinredning
1. Kathy Falla Howard
2. Nancie King Mertz
3. Tony Allain
4. Denise LaRue Mahlke
5. Barbara Jaenicke

Landscape Interior Honorable Mentions (i ingen särskild ordning)
James DeBoer
Linda Mutti
Sharon Will
Dug Wagoner
Christine Labich
Marcia Wegman
Fubao Ma
Ann Sanders
Dotty Hawthorne
Dalibor Dejanovic
Nancy Nowak
Patricia Prescott Sueme
Stan Bloomfield
Tom Bailey
Jeanette Rehahn
Willo Balfrey
Christine Troyer
Lynda Conley
Cameron Hampton
Terri Ford
Susan Rogers
Jacob Aguiar
Anne Vosikas
Lee McVey
Amanda Houston
Wade Zahares
Lana Ballot
Maria Marino

Vinnare av stående figurer
1. Jia Wei
2. Parag Borse
3. Susanna Griswold
4. Bev Lee
5. Yusong Tong

Porträttfigur Honorable Mentions (i ingen särskild ordning)
Yang Zhao
Francesco Ipsan
Chen Jianying
Shaghayegh Sohrabi
Dotty Carringi
Ken Landon Buck
William A. Schneider
Carolyn Robles
Penelope Milner
Sharon Pomales Tousey
Patricia Schappler
Patricia McMahon Rice
Di Hu
Daggi Wallace

Still Life Floral Vinnare
1. Jian Wu
2. William-Daniel Cadieux
3. Marie Tippets
4. Laurel B. Friedmann
5. Lyn Diefenbach

Still Life Floral Honourable Mentions (i ingen särskild ordning)
Jacqueline Meyerson
Irene Georgopoulou
Jude Tolar
Judith Leeds
Vic Mastis
Foder Sun
Cristine Kossow
Barbara Mason
Abel Marquez
Cindy Crimmin

Vinnare av djurliv
1. Malia Bryngelson
2. Tracey Maras
3. Anne Strutz
4. Cristine Kossow
5. John Plishka

Animal Wildlife Honorable Mentions (i ingen särskild ordning)
Jennifer Bouma
Mary Ann Pals
Barbara Berry
Maryann Mullett
Karen Israel
Mandy Roeing
Patricia Bevan
Catherine Lidden
Nicola Reif
TaiMeng Lim

Abstrakta icke-objektiva vinnare
1. Halla Shafey
2. Cory Goulet
3. Arlene Richman
4. Stan Bloomfield
5. Marcia Holmes

Abstrakt icke-objektiv Honorable Mentions (i ingen särskild ordning)
Linda Gotta
Debora Stewart
Bernadette deCesare
Laura Pollak
Pam Walker

April 2020-utgåvan avPastell Journal kommer att innehålla de 100 prisbelönta bilderna, samt intervjuer och jurorskommentarer. Frågan kommer att börja skicka till prenumeranter den 10 februari 2020 och kommer att finnas tillgänglig på tidningskiosker 3 mars 2020.

Prenumerera på Pastel Journal här
Läs mer om nätverkstävlingar här

Grattis till våra vinnare av den 21: a årliga Pastel 100 - och till alla som deltog!


Titta på videon: What The Health, Full Documentary - French subtitles and more (Augusti 2022).